• Appointment
 • Daer Clinic: (+98)21 22577733-(+98)21 22577734
  No. 6, Gilan St., Pasdaran, Tehran, Iran
 • Moheb-kosar hospital: (+98)21 42702
  Next to Shafagh Park ,23rd Street of Yousef Abad ,Tehran.
Menu

FAQ


 • آیا سفیدی زودرس مو درمان دارد؟

  پسری 18 ساله هستم. 2 سال است که موهای سرم شروع به سفید شدن کرده اند. موهای پدرم هم از 19 سالگی شروع به سفید شدن کردند و به طور ارثی مشکل تیروئید داریم و خواهرم هم گواتر دارد. قد من: 168 سانتی متر و وزنم 48 کیلوگرم است. آیا برای این نوع سفیدی زودرس درمانی وجود دارد؟

  پاسخ: سفید شدن موها قبل از سن 20 سالگی در نژاد سفیدپوست و قبل از سن 30 سالگی در نژاد سیاه پوست زودرس تلقی می شود. با توجه به بیماری تیروئیدی و سابقه خانوادگی سفید شدن زودرس، در شما درمان قاطعی برای برگرداندن موهای سفید شده وجود ندارد ولی می توان پس از بررسی های آزمایشگاهی و اندازه گیری میزان زینک، ویتامین های مختلف و عناصر معدنی مورد نیاز، در صورت لزوم درمان با مکمل های خاصی را شروع کرد. زیر نظر متخصص پوست بررسی های خود را کامل کنید.

 • لیفت ابرو در سن بالا خطر دارد؟

  آقایی 60 ساله هستم که افتادگی پلک بالا دارم. می خواستم بدانم اگر عمل لیفت ابرو انجام بدهم بعد از عمل ابروهایم شکل ابروی خانوم ها نمی شود؟ ضمنا بفرمایید شش هفته یا شش ماه تحت نظر بودن بعد از عمل به چه دلیل است؟ یعنی اگر عوارضی مشاهده شود توسط جراح برطرف می شود؟
  پاسخ: لیفت ابرو در بهبود وضعیت کسانی که افتادگی پلک دارند، چندان موثر نیست و بهتر است در ابتدا جراحی بلفاروپلاستی برای پلک بالایی شما انجام شود. این عمل توسط متخصصان پوست و جراحان پلاستیک قابل انجام است. زمان نقاهت بسته به نوع کار انجام شده متفاوت است و این اعمال جراحی قابل ترمیم مجدد نیز هست.
  این مطلب در شماره 129 مجله سیب سبز نیمه دوم بهمن 1393 به چاپ رسیده است.

 • دلیل حساسیت به جواهرات چیست؟ آیا درصورت بروز حساسیت می‌توان به استفاده از آن ادامه داد؟

  بیشترین عامل ایجاد واکنش‌های حساسیت به جواهرات مربوط به عنصر نیکل است که رایجترین ماده به کار رفته در زیورآلات محسوب می‌شود. نیکل و کروم باعث بروز نوعی حساسیت پوستی می‌شوند که به آن درماتیت تماسی گفته می‌شود و در زنان شایعتر از مردان است. از سویی دیگر طلا به‌ندرت حساسیت ایجاد می‌کند ولی برخی افراد به آن نیز حساسیت دارند که به صورت دانه‌های جوش مانند در محل تماس بروز می‌کند. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این مشکل وجود ندارد و برخلاف باور عمومی ادامه استفاده از زیورآلات نه‌تنها باعث عادت کردن پوست به آن‌ها نمی‌شود، بلکه باعث بدتر شدن شرایط می‌شود. بنابراین در صورت بروز هرگونه حساسیت به یک نوع زیورآلات بهتر است دیگر از آن استفاده نشود.

 • آیا میان شکننده بودن ناخن‌ها و مصرف لبنیات ارتباطی وجود دارد؟

  این حالت ارتباطی با مصرف لبنیات و یا کمبود سطح کلسیم خون ندارد، بلکه همان‌طور که برخی افراد موهایی مجعد یا چین‌دار دارند و این حالت به طور ژنتیکی در تمام عمر آن‌ها ادامه می‌یابد، ناخن‌های برخی اشخاص نیز قابلیت بلندتر شدن از حد معینی را ندارند و به داخل منحرف می‌شوند که این حالت بیماری تلقی نمی‌شود. برای محافظت از ناخن‌ها بهتر است از شستشوی بیش از حد دست‌ها و استفاده از صابون‌های مایع و مواد شوینده خودداری کرد، دست‌ها و دور ناخن‌ها را با کرم‌های مرطوب‌کننده به شکل مرتب مرطوب کرد و درنهایت نیز از روغن‌های معدنی مانند روغن زیتون برای تقویت سطح ناخن‌ها می‌توان کمک گرفت.

 • پسوریازیس چیست؟ برای درمان پسوریازیس چه باید کرد؟

  بیماری پسوریازیس یا صدف حدود 3% از مردم جامعه را مبتلا می‌کند و شدت آن از بروز ضایعاتی به شکل پوسته‌های قرمز با ابعاد کوچک تا گرفتاری قسمت‌های گسترده‌ای از بدن یا سر متفاوت است. این بیماری غیرمسری، درمان شدنی و قابل‌کنترل است، ولی موضوعی که باید مبتلایان به این بیماری از آن آگاه باشند، این است که احتمال عود و بازگشت بیماری همیشه وجود دارد و این افراد می‌بایست مانند بیماران دیابتی یا مبتلا به فشارخون بالا همیشه تحت نظر و درمان باشند. عواملی چون استرس‌های روحی، تغییر فصل یا محیط، مصرف برخی داروها از جمله بعضی داروهای ضد فشارخون بالا یا داروهای خوراکی یا تزریقی حاوی کورتون و مصرف سیگار و الکل در تشدید یا بروز حملات بیماری دخالت دارند. نقش تغذیه در بیماری پسوریازیس اثبات نگردیده و ارتباطی قطعی بین نوع تغذیه و بیماری یافته نشده است. محیط آرام و بدون تنش، استراحت کافی و استفاده متعادل از نور خورشید به طور حتم در بهبود بیماری نقش دارند.

 • برای درمان لکه‌های دوران بارداری چه باید کرد؟

  در اغلب بارداری‌ها به علت تغییرات هورمونی ناشی از این دوران لکه‌هایی در ناحیه گونه‌ها، پل بینی و پیشانی و گاه نیز در گردن ایجاد می‌شود که به این لکه‌ها “نقاب بارداری” یا به اصطلاح پزشکی “کلوآسما یا ملاسما” گفته می‌شود که به طور معمول در سه‌ماهه دوم بارداری وضوح بیشتری پیدا می‌کنند و تا چند ماه بعد از زایمان نیز باقی می‌مانند. پس از زایمان و کاهش سطوح هورمونهای بارداری تدریجاً این لکه‌ها کم‌رنگ‌تر و محوتر می‌شوند. برای جلوگیری از پررنگ‌تر شدن این لکه‌ها استفاده از ضدآفتاب‌های با فاکتور محافظتی برابر یا بیش از 30 و ترجیحاً از نوع ضدآفتاب‌های فیزیکی و فاقد مواد شیمیائی توصیه می‌شود. مطمئن باشید پس از زایمان لکه‌ها محوتر می‌شوند و موارد باقی‌مانده نیز تحت نظر پزشک متخصص قابل‌درمان خواهند بود.

 • علل عرق‌سوز شدن چیست؟ برای درمان چه باید کرد؟

  عرق‌سوز شدن در حقیقت بسته شدن غدد تعریق سطحی یا عمقی پوست است که به صورت یک کیست دردناک نمایان می‌شود. برای پیشگیری از عرق‌سوز شدن باید به طور حتم از ضدآفتاب استفاده شود و تا جای ممکن از محیط‌های گرم و آفتابی دوری کنید. همچنین پوست بدنتان را خنک نگه دارید و هرروز دوش بگیرید. برای درمان عرق‌سوز می‌توانید از داروی موضعی کالامین استفاده کنید . اما از این دارو تنها در مواردی که عرق‌سوز خفیف و غیر عفونی است، می‌توان استفاده کرد، زیرا در مواردی که عرق‌سوز ملتهب یا عفونی‌شده باشد، نیاز به استفاده از داروهای کورتونی یا آنتی بیوتیکی وجود دارد که باید توسط متخصص پوست تجویز شوند. لازم به ذکر است که برخی از افراد برای پیشگیری از عرق‌سوز شدن از پودر بچه استفاده می‌کنند که این عمل اشتباه بوده و مشکلات ناشی از تعریق را بیشتر می‌کند.

 • ارتباط آنتی بیوتیک ها با درمان آکنه

  پسری 18 ساله هستم. یک ماه پیش به دلیل مشکل سرماخوردگی که باعث عفونت خفیف ریه شده بود، به متخصص مراجعه کردم. برای درمان مصرف آنتی بیوتیک تجویز کردند. نکته جالبی که بعد از تمام شدن دوره ی آنتی بیوتیک ها متوجه شدم، درمان جوش های صورتم بود. آیا مصرف آنتی بیوتیک می تواند تأثیری در درمان جوش صورت  داشته باشد؟ آیا می توانم با مراجعه به متخصص پوست و دریافت آنتی بیوتیک مشکل آکنه ی صورتم را برطرف کنم؟

  پاسخ:

  یکی از مسائلی که در درمان صحیح و مؤثر آکنه دخالت دارد، استفاده ی درست، به موقع و کافی از داروهای درمان کننده ی آکنه است. متخصص پوست با آگاهی از دلیل ایجاد آکنه و در نظر داشتن شدت و گستردگی این ضایعه ها و تخمین عوارض احتمالی که در اثر درمان ناکافی آنها ممکن است برای بیمار به وجود بیاید، اقدام به تجویز داروهای ضدآکنه می کند. آکنه از نظر شدت به سه دسته تقسیم می شود: 1- خفیف: در حالت های خفیف تعداد ضایعه های پوستی کم و شکل آنها به صورت برجستگی هایی کوچک با سر سیاه یا سفید است. برای درمان این ضایعه ها معمولاً از داروهای موضعی استفاده می شود. 2- متوسط: در آکنه ی متوسط، ضایعه های آکنه ای بیشتر بوده و بعضی از آنها حالت برجسته، قرمز رنگ و التهابی یا چرکی دارند. در این حالت ها به دلیل وجود التهاب و فعالیت زیاد میکروبی به نام "پروپیونی باکتریوم آکنه" که به ضایعه ها شکل عفونی و چرکی می دهد، باید از آنتی بیوتیک های خوراکی همراه با مصرف یا عدم مصرف داروهای موضعی استفاده کرد. از آنجا که دورهی متوسط بیماری در این حالت ممکن است هفت تا ده سال طول بکشد، پزشکان برای کوتاه کردن دوره ی بیماری و جلوگیری از آثار تخریی آکنه ترجیح می دهند در دوره هایی چند ماهه به بیمار آنتی بیوتیک بدهند تا عامل التهاب و عفونت مهار شده و خطر ایجاد عوارض در آینده به حداقل برسد. البته تجویز آنتی بیوتیک مناسب و بدون عارضه جانبی مهم است. بنابراین هرنوع آنتی بیوتیکی نباید برای درمان این ضایعه ها استفاده شود. 3- شدید: در این حالت که ضایعه های پوستی حالت کیستی یا برجستگی های بزرگ و عمیق دارند، نیز معمولاً برای درمان از دراوهیا آنتی بیوتیکی همراه با مصرف داروهای موضعی کمک می گیرند. گاهی نیز از روش هایی مانند تزریق داخل کیست ها یا تخلیه به وسیله ی جراحی برای درمان این ضایعه ها استفاده می شود. در موارد شدید همچنین  دارویی با تأثیرگذاری بالا به نام "ایزوترتینوئین"  برای بیمار تجویز می شود تا به این ترتیب سیر تخریبی و پیشرونده ی بیماری را متوقف کرده و از عوارض آینده ی بیماری جلوگیری کرد. بنابراین تجویز آنتی بیوتیک در موارد موردنیاز، نه تنها کارخطرناکی نبوده و عوارضی را به دنبال ندارد، بلکه با توجه به احتمال ایجاد فرورفتگی ها یا برآمدگی ها و تغییرات رنگدانه ای که در اثر طولانی شدن بیماری به وجود می آیند و همچنین خطر طولانی شدن بیماری، باید از آن به شکل معقول و متناسب استفاده شود. با این حساب همان طور که اشاره کردید، مصرف آنی بیوتیک می تواند روی درمان اکنه تأثیر داشته باشد، اما مهم این است که نوع، میزان و مدت زمان مصرف توسط متخصص پوست و مو تعیین شود.

  " این مطلب در شماره ی 7 ماه های مرداد و شهریور 1392 مجله ی سلامانه چاپ شده است."

Daer Clinic

Online Services

Moheb-kosar hospital

All rights reserved by Atieh Clinic.

Design & Develop by Zarbin